• OSEhero

        •    

               Cyfrowy świat z jednej strony ułatwia nam naukę, pracę, kontakt z bliskimi, ale z drugiej może nieść za sobą pewne zagrożenia. Uczniowie, którzy w sieci spędzają coraz więcej czasu, są grupą szczególnie na nie narażoną. Świadomość zagrożeń oraz znajomość sposobów zapobiegania im są kluczowe dla bezpieczeństwa uczniów. Ważną rolę w tym procesie pełnią dorośli, którzy przekazują wiedzę i pokazują konkretne narzędzia ochrony.

          Dlatego projekt OSEhero – grupa zaangażowanych nauczycieli, którzy we współpracy z ekspertami OSE będą przekazywać uczniom wiedzę o bezpieczeństwie w Internecie.

          ******************************************************

          Bezpieczeństwo online w okresie przedświątecznym. 

             

           Poniżej prezentujemy poradnik, który zawiera pomocne wskazówki dotyczące m.in. cyfrowych prezentów, phishingu  czy zakupów w sklepach internetowych. 

           

          Broszura (Cyber)bezpieczne święta z OSE.pdf

           

          ******************************************************

          Zapraszamy uczniów do wzięcia udziału w konkursie!

           

          Zapraszamy ucznia lub uczniów do konkursu „Chill w realu. Moje korzyści z bycia offline”, w którym można wygrać atrakcyjne nagrody!

          Celem akcji jest zachęcenie młodzieży do spędzenia czasu bez cyfrowych urządzeń. Udział w konkursie pozwoli młodzieży wykazać się kreatywnością, a także zrozumieć, że można w ciekawy sposób spędzić czas bez telefonów.

          Co należy przygotować?

          Zadaniem konkursowym jest przygotowanie przez ucznia krótkiego filmu, maksymalnie 30-sekundowego, w formacie 1080 x 1920 pikseli dotyczącego spędzenia wolnego czasu bez korzystania z urządzeń cyfrowych (więcej informacji w regulaminie konkursu), a następnie udostępnienie go na swoich Instagramie z oznaczeniami: @Nask.young, #offlinechallengepl, #saferinternetpl oraz zaobserwowanie profilu @nask.young na Instagramie.

          Jak się zgłosić?

          • Zgłoszenia mogą przesyłać osoby w wieku od 13 do 18 lat.
          • Ważne! Zgłosić ucznia/uczniów może tylko nauczyciel.
          • Zgłoszenia przyjmujemy do 15 grudnia 2023 roku przez formularz.
          • Szczegółowe informacje dotyczące filmu konkursowego są dostępne na stronie https://www.saferinternet.pl/projekty/projekty-edukacyjne/konkurs.html
          • O wynikach konkursu poinformujemy do 23 stycznia 2024 roku.

          Co można wygrać?

          Organizatorzy ufundowali:

          • Dla ucznia, którego zgłoszenie zostanie ocenione najwyżej, kartę podarunkową Pluxee o wartości 500 zł.
          • Dla nauczyciela, który zgłosił pracę zwycięskiego ucznia, warsztat dla jednej klasy oraz jeden warsztat dla kadry pedagogicznej poprowadzone przez ekspertów z NASK.
          • Dla czterech uczniów, którzy zgłosili kolejne cztery najlepsze prace, karty podarunkowe Pluxee o wartości 150 zł.

          Gdzie szukać więcej informacji?

          Informacje o konkursie oraz regulamin dostępne są na stronie

          https://www.saferinternet.pl/projekty/projekty-edukacyjne/konkurs.html

           

          Pomocne narzędzia

          W ramach konkursu powstał również scenariusz zajęć dla nauczycieli pracujący z młodzieżą z klas VIII szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Materiał można wykorzystać jako rozpoczęcie tematu o cyfrowej równowadze, który jest idealnym punktem wyjścia do stworzenia prac konkursowych przez uczniów. Pełny pakiet znajduje się na stronie:

          https://www.saferinternet.pl/materialy-edukacyjne/scenariusze-zajec.html

           

          Organizatorzy

          Organizatorami konkursu są: NASK – Państwowy Instytut Badawczy oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę w ramach działań Polskiego Centrum Programu Safer Internet (PCPSI).

           

           

           

          ******************************************************

                W dniach od 6 - 10 listopada wszyscy uczniowie klas V-VIII na lekcjach informatyki przygotowywali dokument tekstowy pod hasłem: Nie Hejtuję, Reaguję. Prace uczniów poprzedzone zostały pogadanką nt. hejtu. Przenikanie dwóch światów: realnego i wirtualnego jest dla uczniów naturalnym zjawiskiem. Młodzi ludzie korzystają z różnego rodzaju mediów społecznościowych, które pozwalają na podtrzymywanie kontaktów, niestety brak zasad i bezkarność powoduje  zawistne komentarze, obrażanie, poniżanie, wyzwiska. Ważne jest, aby uświadamiać uczniom, że hejt jest przestępstwem zgodnie z artykułem 190. KK i każda hejtowana osoba jak i świadkowie zdarzeń powinni zgłaszać takie sytuacje do administratora, blokować hejtera, zgłaszać posty jako hejty, a przede wszystkim informować osoby dorosłe lub odpowiednie służby.

           

                     

                                    

           

           

          ******************************************************

           

             Zapraszamy do zapoznania się z poniższą publikacją opracowaną przez ekspertów Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej Państwowego Instytutu Badawczego (NASK-PIB) w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE). Poradnik, który w przystępny dla każdego sposób przybliża terminologię szeroko pojętego świata internetu. Jest podzielony na cztery kluczowe obszary:

          * cyberbezpieczeństwo;

          * higiena cyfrowa;

          * profilaktyka;

          * wsparcie.

          „ABC cyberbezpieczeństwa” został przygotowany w taki sposób, aby każdy użytkownik sieci mógł zrozumieć i bronić się przed cyberzagrożeniem, a także zadbać o dobrostan cyfrowy swój oraz najbliższych.

          W poradniku znajduje się m.in. 157 ułożonych alfabetycznie definicji z obszarów cyberbezpieczeństwa, higieny cyfrowej, profilaktyki i wsparcia, a także obszerna bibliografia, z odnośnikami do ciekawych i pomocnych materiałów, które w bardziej szczegółowy sposób objaśniają omawiane zagadnienia.

           

          ABC cyberbezpieczenstwa.pdf

           

           

          ******************************************************

           

              Ogólnopolska Sieć Edukacyjna (OSE) to realizowany przez NASK program, który daje szkołom w całej Polsce możliwość podłączenia szybkiego, bezpłatnego i bezpiecznego internetu. Programowi towarzyszą działania edukacyjne, które promują zasady mądrego, odpowiedzialnego korzystania z internetu i technologii cyfrowych. Cykl „Bezpieczni w sieci z OSE” porusza ważny temat powszechnych wśród młodzieży cyberzagrożeń czyli szkodliwe treści.  Szkodliwe treści to materiały, które mogą wywołać negatywne emocje u uczniów, źle oddziaływać na rozwój emocjonalny, poznawczy i społeczny.

          W świecie internetu ciągle pojawiają się nowe rodzaje i kategorie stron, które mogą mieć negatywny wpływ na młodych odbiorców. 
          Do głównej grupy szkodliwych treści zaliczamy: 
          • treści obrazujące przemoc;
          • treści nawołujące do zachowań szkodliwych dla zdrowia;
          • treści rasistowskie, szerzące tzw. mowę nienawiści; 
          • treści pornograficzne;
          • fałszywe wiadomości (tzw. fake news);
          • patostreamy, czyli relacje na żywo w sieci prezentujące zachowania określane i postrzegane jako patologiczne; 
          • tzw. internetowe wyzwania – „challenge”, polegające na wykonaniu pokazywanego w sieci zadania, które może być trudne, ale też niekiedy bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia uczniów. 

           

          Pomoc możesz uzyskać


          800 12 12 12 – DZIECIĘCY TELEFON ZAUFANIA RZECZNIKA PRAW DZIECKA 

          116 111 TELEFON ZAUFANIA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY 

          800 100 100 – TELEFON DLA RODZICÓW I NAUCZYCIELI 

          DYŻURNET.PL Zespół ekspertów NASK, działający jako punkt kontaktowy do zgłaszania nielegalnych treści w internecie. Zgłoszenia o potencjalnie nielegalnych treściach można przekazywać za pomocą formularza, na adres e-mailowy lub za pomocą infolinii 0 801 615 005

          Link do poradnika z cyklu „Bezpieczni w sieci z OSE”: 

          Poradnik_dla_nauczycieli_Szkodliwe_tresci_w_internecie.pdf